czwartek, 30 maja 2013

29 maja, 560 lat temu zakończyła się pewna epoka...a właściwie dwie epoki. Turcy zdobyli wówczas Konstantynopol http://pl.wikipedia.org/wiki/Upadek_Konstantynopola, stolicę Cesarstwa Bizantyjskiego http://pl.wikipedia.org/wiki/Cesarstwo_Bizanty%C5%84skie...a właściwie resztek które pozostały  z potężnego niegdyś imperium ( poniżej  - zmiany granic Cesarstwa Bizantyjskiego na przestrzeni dziejów)



Wydarzenie to jest uważane za koniec epoki średniowiecznej i początek ery nowożytnej. Ale tak naprawdę koniec Cesarstwa Bizantyjskiego to także ostateczny koniec największego imperium starożytności - Imperium Rzymskiego. Historycy za datę kończącą epokę starożytną rok 476 kiedy to upadło Cesarstwo Zachodniorzymskie. Pozostało natomiast Cesarstwo Wschodniorzymskie, którego inna nazwa - Cesarstwo Bizantyjskie została wymyślona tak naprawdę...przez nowożytnych historyków, a konkretnie przez tego człowieka https://pl.wikipedia.org/wiki/Hieronymus_Wolf, który w 1557 r. opublikował swoje dzieło " Corpus Historiæ By­zantinæ ". I tak naprawdę ostateczny upadek pozostałości największego imperium świata starożytnego, można by na upartego uważać za ostateczny koniec tej epoki...choć jest to interpretacja bardzo mocno  naciągana;)

 Poniżej: mapa Konstantynopola... 




...sylwetki obrońców Konstantynopola - genueńskich najemników




...ostatniego cesarza - Konstantyna XI  Dragazesa.


...i oblegających miasto Turków (Mehmed II w drodze pod Konstantynopol, scena przeciągania 
po lądzie tureckich galer, ogromna bombarda zwana Bazyliką skonstruowana przez węgierskiego puszkarza Orbana, oraz wjazd zwycięskiego sułtana do Konstantynopola).








Artykuł z ostatniej "Polityki"  poświęcony opisywanej przeze mnie rocznicy  

Bibliografia tematu
                                           Steven Runciman "Upadek Konstantynopola 1453"                                              Roger Crowley – „1453. Upadek Konstantynopola"                                                           (poniżej - recenzja i fragment książki)
 Zofia Kossak - Szczucka "Puszkarz Orbano"




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz