niedziela, 28 czerwca 2015

28 czerwca

Postać Marii Skłodowskiej - Curie znana jest powszechnie na świecie. 

Maria Skłodowska-Curie

Pierwsza kobieta-noblistka, jedyna dwukrotna kobieta-noblistka (i jedyny podwójny noblista w dwóch różnych naukach przyrodniczych: chemii oraz fizyce), jedyna kobieta pochowana w paryskim Panteonie.


Mniej natomiast znana jest postać drugiej obok niej noblistki z dziedziny fizyki. Warto przypomnieć ją dziś, w dniu jej 99 rocznicy urodzin, także dlatego że urodziła się w...Katowicach. To Maria Goeppert - Mayer

Maria Goeppert-Mayer

Jej rodzinne miasto doceniło ją  (choć dopiero ponad 30 lat po jej śmierci) tablicą pamiątkową 

File:Katowice - Tablica pamiątkowa - Maria Goeppert-Mayer.JPG

ulicą jej imienia

Map of Goeppert-Mayer, Katowice

oraz nazwaniem jej imieniem jednego z wieżowców w Górnośląskim Parku Przemysłowym

niedziela, 21 czerwca 2015

21 czerwca

75 lat temu miała miejsce największa spośród egzekucji przeprowadzonych przez hitlerowców podczas II wojny światowej w Palmirach. Wśród 358 osób wówczas rozstrzelanych znalazł się m.in jeden z najpopularniejszych sportowców II RP, sensacyjny złoty medalista w biegu na 10 000 m z olimpiady w Los Angeles w 1932 r. Janusz Kusociński.

Janusz Kusociński.jpg




poniedziałek, 15 czerwca 2015

14 czerwca

To już 28 lat do kiedy nie ma go wśród nas.




12 listopada 2008 roku Stanisław Bareja został ogłoszony najlepszym reżyserem komediowym stulecia na gali Złotych Kaczek, przyznawanych przez magazyn "Film". Ciężko polemizować z tym werdyktem, gdy pomyśli się że był autorem takich arcydzieł polskiej komedii jak "Miś", "Rozmowy kontrolowane", "Poszukiwany, poszukiwana", "Nie ma róży bez ognia", "Brunet wieczorowa porą", "Żona dla Australijczyka", czy seriali "Zmiennicy", "Alternatywy 4". Pojawiło się nawet pojęcie "bareizmy", które wbrew swojemu początkowo negatywnemu dla samego Barei wydźwiękowi zaczęło być później stosowane jako ogólna nazwa absurdalnych wypowiedzi, haseł, napisów, obwieszczeń i innych tego typu sformułowań budowanych niezręcznie, na bazie nowomowy i języka urzędowego, a bardzo charakterystycznych dla okresu schyłkowego komunizmu, wyszydzanego przez reżysera w jego filmach. Filmach w których sam czasami występował..., dzielnicowy z "Alternatywy 4", pan Jan z "Misia", "Krokodylowy" ze "Zmienników"to wszystko role Stanisława Barei.
  http://rzeszu.republika.pl/images/bareja14.jpg